Menu Zamknij

Wspólnota Mieszkaniowa Piekiełko 1 w Słupsku numerem I na liście przedsięwzięć termomodernizacyjnych wspartych przez Europejski Bank Inwestycyjny

Print Friendly, PDF & Email

Pierwsza umowy na współfinansowanie przedsięwzięć termomodernizacyjnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa pomorskiego została podpisana w Słupsku. Tak rozpoczyna się kolejna „fala” termomodernizacji  nieruchomości wspólnot mieszkaniowych.

W dniu 16 października została podpisana pierwsza umowa na sfinansowanie przedsięwzięć termomodernizacyjnych w województwie pomorskich ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Pierwszą umowę pożyczkową podpisano ze Wspólnotą Mieszkaniową Piekiełko 1 w Słupsku. Ta uroczysta chwila dokonała się po sześciu miesiącach od podpisania umowy pomiędzy Getin Noble Bank a Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego pochodzące z Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach Osi priorytetowej nr 10 – Energia:  Termomodernizacja budynków wielorodzinnych. Operator programu Getin Noble Bank w rekordowym czasie uruchomił finansowanie w województwie pomorskim.

Procedura otrzymania pożyczki trwała kilka miesięcy, po pozytywnej weryfikacji wniosku kredytowego przygotowanego przez administratora firmę NDM Zarządzanie Nieruchomościami oraz audytu energetycznego sporządzonego przez firmę FOTON OZE,  w sierpniu wspólnota otrzymała pozytywną decyzje kredytową, a w październiku doszło do podpisania umowy. Skomplikowana procedura, w tym obowiązek wykonania audytu energetycznego, umożliwił wspólnocie aplikować o pożyczkę oprocentowaną na poziomie 0,85% w skali roku. Atrakcyjna oferta finansowania pozwoliła na zaoszczędzenie przez wspólnotę około 10 tyś złotych w skali roku.

Mieszkańcy kamienic pozytywnie oceniają taką formę wsparcia, gdyż niska rata kredytu przekłada się na racjonalną wysokości miesięcznych opłat na fundusz remontowy.   W obecnych czasach kwestia obciążeń domowych budżetów jest najistotniejsza przy podejmowaniu decyzji przez właścicieli lokali o wykonania termomodernizacji budynku, w szczególności starych kamienic.

Pieniądze otrzymane w ramach pożyczki pozwoliły na wykonanie przez Wspólnotę Mieszkaniową Piekiełko 1 izolacji termicznej budynku w zakresie wykonania wymiany połaci dachu wraz jej ociepleniem oraz izolacji ścian fundamentowych.

Kolejne wspólnoty administrowane przez NDM Zarządzanie Nieruchomościami aspirują o środki z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.